Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Нов Контакт – Македонија потпишаа Меморандум за соработка со Македонско друштво “Илинден“-Тирана PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 24 Јуни 2019 10:56

 

Центарот за информативна поддршка – Нов Контакт – Македонија, од Скопје, преставуван од Претседател д-р Златко Николоски и Македонско друштво “Илинден“-Тирана, преставувано од Претседател г-дин Никола Ѓурѓај од Тирана, потпишаа Меморандум за соработка со цел заедничка промоција на македонските национални, традиционални и историски вредности (македонска култура, македонски јазик, традиции, фолклор) на национално и меѓународно ниво. Двете Здруженија покажаа интерес да изградат партнерство во спроведување на конкретни проектни активности со намера да ги остварат заедничките цели преку реализирање на взаемни проекти како и со цел да спроведуваат истражување, креирање, развој и промоција на социо-културни и економски политики со посебен акцент на унапредувањето на образовниот, економскиот, културниот и општествениот статус на сите категории на граѓани (децата, младите и возрасните), Размена на деца и младинци како учесници во разни манифестации како и промовирање и поддршка на научни, културно-уметнички, спортски и хуманитарни активности и манифестации, информирање на македонските граѓани во дијаспората / иселеништвото, и македонскo малциство во соседните земји. Со цел на зајакната соработка помеѓу двете здруженија Центарот за информативна поддршка – Нов Контакт – Македонија, на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, донираше училишни помагала наменети за учениците во областа Голо Брдо во Албанија, и тоа: (македонска литература и граматика, лектири од македонски автори, букварки, боенки за помладите, прирачници за правилен македонски говор, македонски приказни, речници за македонски јазик, училишни ранци, пластични моливи, фломастери, тетратки, географски карти, блокови за цртање, читанки по македонски јазик и други училишни помагала). Донацијата се реализираше со активност на Центарот за информативна поддршка – Нов Контакт – Македонија, Просветно дело АД. Скопје, преставувано од г-дин Павле Петров, како и со поддршка на нашите соработници и донатори, г-дин Александар Пасков од Monthey – Швајцарија, и г-ѓа Ана Ванчева од Сиднеј – Австралија, а во соработка со Македонското друштво ,,Илинден”-Тирана, преставувано од Претседател г-дин Никола Ѓурѓај.

 
Честитка од Македонско друштво “Илинден”-Тирана за Историската шанса прв Македонски Пратеник PDF Печати Е-пошта
Среда, 19 Јуни 2019 13:34
Македонско друштво “Илинден”-Тирана ја поздравува одлуката на Генералниот Секретар на Македонска алијанса за европска интеграција – МАЕИ Васил Стерјовски што го прифати пратеничкиот мандат и да стане првиот Македонски Пратеник во Албанија. Без разлика на околностите, ова е крупен чекор кон поголема факторизација и зголемено политичко влијание на Македонците во Албанија. Неспорни се посветеноста и заложбите на Васил Стерјовски во борбата за поголеми права за сите Македонци во Албанија. Жалиме што Стерјовски, кој како кандидат на МАЕИ на парламентарните избори во 2017 на заедничката коалициона листа со Движењето за социјалистичка интеграција беше на високото петто место, не беше избран уште тогаш. Македонско друштво “Илинден”-Тирана, му посакува успешнен мантат на Васил Стерјовски. Во исто време, убедни сме дека Стерјовски ќе работи на подобрувањето на правата на Македонското национално малцинство во Република Албанија. – стои во честитката потпишано од Никола Ѓурѓај, претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тиранa.
 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Тирана по повод големиот христијански празник Воскресението PDF Печати Е-пошта
Среда, 19 Јуни 2019 13:25

Претседателот на Македонското друштво „Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и до православните верници. – Дозволете ми во мое лично име, во име на Македонското друштво „Илинден“ и на сите Македонци кои живеат во Република Албанија, на Вашето свештенство и на сите православни верници, да ви го честитам големиот Христијански празник Воскресението Христово – Велигден. Радувајќи се на Воскреснието Христово – Велигден,да се помолиме и да си посакаме убави празнични денови, а убавите мисли и дела, честа и достоинственоста да не следат и да се постојано со нас и оваа година, – се вели во честитката од македонското друштво „Илинден” од Тирана. Чествувањето на Празникот над празниците, Христовото воскрсение Велигден е дел од нашето духовно и национално богатство,стои во честитката и се додава дека празнувањето на овој светол ден е темелот на нашата вера и не учи на заедништво, да си помагаме еден со друг и да го почитуваме семејството и блиските.

 
Јавна Соба”- Скопје во соработка со Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана донира детски велосипеди PDF Печати Е-пошта
Четврток, 25 Април 2019 17:32

 

Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана и „Јавна Соба”- Скопје, Македонија организираa акција за донирање на користени детски велосипеди и тоа на 25-28 Март 2019 година во „Јавна Соба”-Скопје, при што беа донирани преку 20 детски велосипеди, тротинети, ролерки и слични реквизити. Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана и „Јавна Соба”- Скопје, ги донираa во Општина Пустец на 23 Април 2019 година. Општина Пустец ќе ги раздели во градинките на Општина Пустец, Мала Преспа. Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана на хуаманите Скопјани и останати чинители им благодари од срце за овој велигденски поклон за најмалите во Општина Пустец, Мала Преспа.

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана најостро ја осудува изјавата на поглаварот на ИВЗ PDF Печати Е-пошта
Сабота, 13 Април 2019 17:31

Македонско друштво “Илинден”-Тирана најостро ја осудува изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, дадена на 14 март 2019 година на церемонија на поставување на камен-темелник на џамијата во скопското село Арнакија, а објавена на неговиот Фејсбук профил деновиве, во неговиот говор дава квалификации на „див“ и „непримерен народ без идентитет“. Македонците имат своја традиција и се на овје простори автоктони. Македонско друштво “Илинден”-Тирана смета дека изјавата на поглаварот на Исламската верска заедница, е крајно недолична, недозволива и неодговорна, и претставува груба навреда на достоинството на македонците. Поради недоличната изјава на поглаварот, Македонско друштво “Илинден”-Тирана бара Реисетот на Исламската верска заедница, безусловно да се извини до Македонци и до македонскиот народ во целина!

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 81