Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Отпечатена брошура за Македонците во Албанија и Македонско друштво “Илинден”-Тирана PDF Печати Е-пошта
Среда, 10 Јануари 2018 14:20

 

Имаме чест и задоволство да Ве известиваме дека од печат излезе единствено издание во вид брошура за Македонците во Албанија и Македонско друштво “Илинден”-Тирана со куси информаци за Македонците во Албанија и Македонско друштво “Илинден”-Тирана, брошурата е тројазична ие отпечатена на Македонски, Албански и Англиски јазик. Со оглед на фактот што ваква брошура излегува за прв пат а особено што е трпјазична, очекуваме дека секој заинтересиран за темата која се обработува во неа, ќе ги нјаде најосновите информаци. Брошурата ќе се дели бесплатно низ цела територија на Албанија како и во татковината Република МАкедонија и сред дијаспората во светот.


Македонско друштво “Илинден”-Тирана

Претседател Никола Ѓурѓај


www.ilinden-tirana.com

 
Честитка по повод Божик од Македонското друштво „Илинден“-Тирана PDF Печати Е-пошта
Сабота, 06 Јануари 2018 11:00

 

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, од името на сите Македонци во Албанија, по повод Христовото раѓање - Божик, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архипископ Охридски и Македонски Г.г. Стефан и до сите православни верници. Дозволете ми од мое лично име, од името на друштвото и на сите Македонци кои живат во Албанија, Вам лично, на членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви го честитам големиот христијански празник, Раѓањето Христово – Божик, и да ви посакам здравје и среќа. Во неа се наведува дека Божик е празник кој секој христијанин го дочекува во кругот на семејството радувајќи се и славејќи го животот. И оваа година Божиќ нека биде инспирација сплотени со отворени срца и чиста мисла да помислиме на сите оние на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа и безрезервно да им ја понудиме нашата помош. Токму во духот на христијанството, дозволете уште еднаш да посакаме во срцата на сите верници да се всели мирот и спокојството, радоста и разбирањето и да продолжиме да даруваме безусловна љубов и почит кон ближните.

Христос се роди!

Навистина се роди!

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана

Претседател Никола Ѓурѓај


www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана упати честитка за Божик и Нова Година 2018 PDF Печати Е-пошта
Среда, 27 Декември 2017 19:47

 

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита Божик и Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година!

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

 

Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо
Претседател Ули Халилај


www.ilinden-tirana.com

 
МД “Илинден”-Тирана ја поздравува одлуката за целодневна работа на преминот Џепиште-Требиште PDF Печати Е-пошта
Среда, 20 Декември 2017 19:59

 

 

Македонско друштво "Илинден"-Тирана и Македонско друштво "Илинден"-Огранок Голо Брдо благодарност до владите на Македонија и Албнија граничниот премин Џепиште -Требиште да работи 24 часа Македонско друштво "Илинден"-Тирана и Македонско друштво "Илинден"-Огранок Голо Брдо го поздравува одлуката донесена на заедничката седница одржена во Поградец на Владите на Македонија и Албнија граничниот премин Џепиште - Требиште во Областа Голо Брдо да работи 24 часа за сите граѓани не како до сега беше локлна граница. Граничен премин помеѓу Македонија и Албанија сега ке работи 24 часа тоа ќе биде од голем интерес за жителите на Голо Брдо , бидејќи сега работи со ограничено време и им создаваше проблеми во комуникацијата и патувањето за Македонија. Македонското друштво "Илинден"-Тирана и Македонското друштво "Илинден"-Огранок Голо Брдо од 2009 година кога е формирано друштвото барал од двете влади задоволни сме од позитивната одлука. „Со ова ќе му се помогне на населението од областа Голо Брдо бидејќи ќе се зголеми економската соработка меѓу жителите од двете страни на границата, со што економски ќе зајакне и ќе се развива оваа област. Воедно, ги повикаме сите да дојдат и да ја посетат областа Голо Брдо која изобилува со природни убавини“

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

Македонско друштво “Илинден”-Тирана oгранок Голо Брдо
Претседател Ули Халилај

 

www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана бара ослободување на Едмонд Темелко PDF Печати Е-пошта
Сабота, 25 Ноември 2017 08:17

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо е вознемирена за влошеното здравје на Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец и претседател на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) во Албанија. Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден"-Огранок Голо Брдо бараат итно ослободување и апелира до македонските институции итно да ги преземат сите потребни чекори за да помогнат да се дозволи потребната лекарска нега за Едмонд Темелко. Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо им се придружува на претседателите на Македонија и на Албанија кои веќе изразија загриженост за здравствената состојба на Темелко. Ваквата загриженост добива уште поголемо значење поради неговото апсење. Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо држењето во затвор на Едмонд Темелко го оценува за антимакедонско и со долгорочни последици по положбата и правата на Македонците во Република Албанија.

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана

Претседател Никола Ѓурѓај

 

Македонско друштво “Илинден”- Огранок Голо Брдо

Претседател Или Халилај


 

www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 9 од 77